
Kombuča je fermentiran napitek iz čaja z blagodejnimi učinki. Odkrijte, kako jo pripraviti doma in popestriti z okusi za edinstveno aromo.
Čeprav je kombuča že nekaj let med najbolj priljubljenimi osvežujočimi napitki, so mnogi še vedno nekoliko skeptični glede njene domače priprave. Na srečo obstajajo odlični slovenski ponudniki kombuče, a z nekaj preprostimi nasveti lahko to starodavno fermentirano pijačo pripravimo kar doma. Ob podpori Anje Skrbinek, vodje brezalkoholnega spajanja, fermentacij in bar programa v Hiši Franko, smo raziskali, kako preprosto je v resnici pripraviti kombučo.

Priprava kombuče – fermentiranega čaja; foto: Vinny Whiteman/Olive
Kombuča – iz Kitajske do domače shrambne police
Kombuča je starodavni napitek iz fermentiranega sladkanega čaja, ki izvira iz Kitajske. Tam že stoletja cenijo njene blagodejne učinke za zdravje, na zahodu pa se je uveljavila kot zdrava alternativa gaziranim pijačam. Navdušila je številne ljubitelje fermentiranih napitkov in zdravega življenjskega sloga.
Kako nastane kombuča?
Tradicionalna kombuča nastane, ko sladkanemu črnemu ali zelenemu čaju dodamo tako imenovani SCOBY (ang. Symbiotic Colony of Bacteria and Yeast). Ta ploščata želatinasta tvorba, bogata z bakterijami in kvasovkami, pretvarja sladkor v čaju v ocetno kislino, kar kombuči daje njen značilen rahlo kiselkast okus. Med fermentacijo nastaja minimalna količina alkohola, ki pa je tako nizka, da je napitek primeren za večino ljudi. Običajno je kombuča pripravljena po enem do dveh tednih fermentacije, pri čemer je ravnotežje med sladkostjo in kislostjo stvar osebnega okusa.

Kombuča – Kombucha
Domača priprava kombuče
Domača priprava kombuče je enostavna, še posebej, če vam SCOBY podari nekdo, ki kombučo že pripravlja. Posodo s sladkanim čajem in SCOBY-jem pokrijte z gazo in pustite na temnem, hladnem mestu. Po enem tednu vsak dan preverite okus, da dosežete optimalno razmerje med sladkostjo in kislostjo. Napitek nato shranite v hladilniku in uživajte v nekaj dneh.
Pestri dodatki za izboljšanje okusa
Osnovni okus kombuče je kiselkast, blago mehurčkast in pikanten. Okus lahko obogatimo z dodajanjem zelišč, sadja ali začimb. Sekundarna fermentacija s svežimi dodatki, kot so meta, cimet, citrusi ali jagodičevje, ustvari pestro paleto okusov. Kombuča lahko tako postane še bolj osvežilna in prilagojena vašemu okusu.

Domači fermenti, foto: Rohtopia.com/Unsplash
Kombuča v kuhinji
Kombuča je odličen samostojen napitek, vendar jo lahko uporabimo tudi v solatnih prelivih, omakah ali marinadah. Zaradi svoje kislosti je primerna za deglaziranje ali kot alternativa kisu, še posebej, če je fermentacija ustvarila nekoliko bolj kisel okus.
Naslovna fotografija: Tim Oliver Metz/Unsplash
Zanimivost
Kako nastaja kombuča v Hiši Franko, nam je zaupala njihova strokovnjakinja za fermentacijo Anja Skrbinek.
Ali je treba za kombučo uporabiti filtrirano vodo?
Ponekod v tujini, kjer je voda trša, vodo za kombučo filtrirajo, sama pa jo že od svojih začetkov pripravljam kar z vodo iz ljubljanskega in kobariškega vodovoda.
Za kaj se še uporablja kombuča?
Ne gre ravno za kombučo, je pa zelo zanimivo. Ponekod po svetu iz odvečnih kombučinih gob pripravljajo bombončke, ki jim pravijo nata in so podobni našim žele bombonom.
Kakšna je bila najbolj zanimiva kombuča, ki ste jo pripravili?
V Hiši Franko izdelamo veliko kombuče, saj je z njo ekipa skoraj obsedena. Ena zanimivejših je bila kombuča, pri kateri smo za osnovo uporabili ostanke kave iz avtomata. Iz te smo pripravili napitek, podoben turški kavi, in mu dodali kombučino gobo. V tej kavni kombuči je nastala nova tvorba mikroorganizmov, nov klobuk, ki je v sebi ‘nosil DNK kavnih okusov’. Ta novi klobuk sem potem dodala metinemu čaju, končni izdelek pa je pridobil res lepe kavne nianse.
© Salomon d. o. o., 2025.
Vse pravice pridržane.
Dober tek je stičišče preizkušenih receptov, uporabnih kuharskih nasvetov in lepih besed.
Izhaja iz najbolj brane slovenske kulinarične revije Dober tek, ki že 30 let bralce navdušuje s kulinaričnimi zgodbami in recepti, ki vedno uspejo. V uredništvu Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov. Smo izkušena ekipa kulinaričnih novinarjev, ki radi dobro kuhamo in dobro jemo.
Uspešno sodelujemo s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.