Zamrzovanje sadja in zelenjave
piše: Eva Lunc
14
piše: Eva Lunc
14O: Različne vrste sadja in zelenjave za zamrzovanje pripravimo različno, da bodo najbolje ohranile okus in teksturo in da jih bomo potem najlaže odmrznili. Jagodičje je najbolje v eni plasti razprostreti po velikem pladnju ali pekaču in tako zamrzniti, nato pa zamrznjene jagode stresemo v vrečke za zamrzovanje ali v posode s pokrovom in shranimo v zamrzovalnik. Nekaterih vrst sadja ne moremo zamrzniti surovih. Sadje, kot so marelice, jabolka, breskve, nektarine, hruške, slive, kutine in rabarbara, narežemo na manjše koščke in ga podušimo z malo vode, nato ga ohladimo in zamrznemo. Sadje nato lahko uporabimo za pite, zavitke, kolače in sadne kupe. Nekatere vrste zelenjave ob zamrzovanju postanejo vodene – in te moramo blanširati, narezane na manjše kose. Oluščen grah in bob, na manjše kose narezan stročji fižol in koruzna zrna, na primer, zavremo in kuhamo samo toliko, da se malce zmehčajo, nato jih na hitro ohladimo in zamrznemo. Spet druge vrste zelenjave, recimo jajčevce, bučke, zelje, ohrovt, korenje, por, papriko, buče in paradižnik, pa je najbolje zamrzniti že kuhane oziroma iz njih pripraviti jedi in jih šele nato zamrzniti – na primer juhe, enolončnice in omake.
© Salomon d. o. o., 2025.
Vse pravice pridržane.
Dober tek je stičišče preizkušenih receptov, uporabnih kuharskih nasvetov in lepih besed.
Izhaja iz najbolj brane slovenske kulinarične revije Dober tek, ki že 30 let bralce navdušuje s kulinaričnimi zgodbami in recepti, ki vedno uspejo. V uredništvu Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov. Smo izkušena ekipa kulinaričnih novinarjev, ki radi dobro kuhamo in dobro jemo.
Uspešno sodelujemo s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.