Shranjevanje sirov
Članek je objavljen na Siroljub.si

Izbrali ste sir - čestitamo! A kako ga pravilno shraniti, da bo obdržal aromo, okus in teksturo? Predstavljamo nekaj splošnih pravil in nasvetov ravnanja s siri, kako do popolne uživancije, ko jih enkrat postrežemo.
Ne premrzlo, ne pretoplo
Sir mora “dihati” in razviti okus, ne smemo pa ga izsušiti. Temperatura v hladilniku zato ne sme biti ne prenizka ne previsoka. Še najbolje bi bilo, če bi ga lahko hranili kot nekoč v kleteh, po možnosti v zemlji, razmišljajo na portalu Siroljub.si.
-
Prava temperatura pri shranjevanju sira je ključna: še nabolje bi bilo, če bi ga lahko kot nekoč hranili v kleteh, po možnosti v zemlji, razmišljajo na portalu Siroljub.si.
Ustrezna temperatura je bistvena
Sveži siri so navrh
Sveže sire postavimo v nahladnejši del hladilnika, tj. na zgornje police. Zlasti moramo biti pazljivi pri sirih iz surovega mleka: ti vsebujejo organizme, ki se že pri petih stopinjah Celzija začnejo množiti, in sir se lahko hitro sfiži.
-
Še posebej previdni moramo biti s svežimi siri. Postavite jih na čisto vrhnje police v hladilniku, svetuje portal Siroljub.si.
Zorjeni siri na toplo
Približno 8 stopinj je temperatura, ki ustreza zorjenim sirom s trdo skorjo, tako mikroklimo pa najdemo v najtoplejšem delu hladilnika. A pozor, to ni v predalu za zelenjavo, kjer se lahko kaj hitro okužijo z mikroorganizmi in razvijejo neželene plesni.
Vsi ostali pa vmes
Poltrde sire in druge, ki niso ne sveži ne zorjeni, pa pospravimo “nekam vmes”, torej v predel med najnižjo in najvišjo temperaturo. Vsekakor pa velja zapomniti: temperaturna nihanja med hladnim in toplim niso priporočljiva.
Stop plastični foliji
Če sir vsak dan odvijemo in prezračimo, je zavijanje v plastično folijo smiselno; sicer pa je precej bolje uporabiti povoščen papir, v katerega naredimo nekaj luknjic. Tak zavit sir preložimo v posodo in jo tesno zapremo. Alternativa je tudi sir, zavit v vlažno bombažno krpo. Če lahko, pa ga shranjujte v vakuumu – tako kot v trgovinah, kjer so siri zaviti v t.i. atmosferi, s čimer ohranijo vse senzorične lastnosti in so zelo higienični pri ravnanju z njimi. Z vsem tem preprečimo sušenje sira in vonj po plastiki, ki se ga navzamejo maščobe.
Dobro je vedeti
- Sira raje ne zamrzujemo, saj s tem spremenimo njegove senzorične lastnosti, še posebej pri mehkih sirih.
- Vsak sir spada v svojo posodo, sicer bi lahko drug od drugega prevzeli vonjave in izgubili svoj značaj.
- Če ste na siru opazilil plesen, razen pri mehkem siru to še ni razlog za preplah. Očistimo ga s krpico, na zraku posušimo ali obrežemo, nato pa čim prej porabimo.
- Nikar si ne delajte velikih zalog sira. Nakup sira raje spremenite v tedenski v obred in tako spoznajte različne proizvajalce, njihovo ponudbo in sčasoma tudi način ravnanja, da nam bodo ob postrežbi nudili prvovrstni užitek.
- In končno: sir moramo iz hladilnika vzeti vsaj uro ali dve pred postrežbo, da razvije pravi okus in aromo.
Zakaj je plesen pri nekaterih sirih plemenita? Zanimivosti o plemeniti plesni spoznajte na siroljub.si.
© Salomon d. o. o., 2025.
Vse pravice pridržane.
Dober tek je stičišče preizkušenih receptov, uporabnih kuharskih nasvetov in lepih besed.
Izhaja iz najbolj brane slovenske kulinarične revije Dober tek, ki že 30 let bralce navdušuje s kulinaričnimi zgodbami in recepti, ki vedno uspejo. V uredništvu Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov. Smo izkušena ekipa kulinaričnih novinarjev, ki radi dobro kuhamo in dobro jemo.
Uspešno sodelujemo s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.