Shranki z manj sladkorja
Pripravite marmelade z manj sladkorja
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen v reviji Dober tek, September 2023

Dnevi, ko smo sadje za kompote in marmelade izdatno zasipali s sladkorjem, so minili.
Danes rafinirani sladkor pri pripravi shrankov pogosto nadomestimo z rjavim sladkorjem, agavinim ali javorovim sirupom, pri vkuhavanju pa vedno uporabimo še limono ali citronsko kislino, da okrepimo okus in preprečimo spremembo barve sadja.

Tudi pri zgoščevanju sadnih pripravkov smo postali bolj pozorni na razmerje med sadnimi kislinami, sladkorjem in pektinom. Namesto (pre)velikih količin sladkorja v lonec raje dodamo kakšno dodatno sestavino – jabolčni sok ali sadeže, bogate s pektinom (kutine, slive, fige, citruse), in si pomagamo z dodajanjem želirnih sredstev.
Pektin lahko izdelamo tudi sami
Kisla, še ne povsem zrela jabolka (najboljši sorti sta kosmač in bobovec), narežemo na krhlje in jih kar z lupino in peščiči položimo v lonec. Dodamo jim limonov sok in vodo, prekrijemo in počasi kuhamo od 45 do 60 minut. Nastalo ‘kašo’ nato prelijemo v cedilo, ki smo ga obdali z gosto tkanim kosom blaga, in v hladnem prostoru pustimo čez noč, da se izcedi ves sok. Zjutraj ta sok na hitro pokuhamo, da se nekoliko zgosti. Nastalo zmes, torej pektin, preizkusimo tako, da kakšno žličko pektina ohladimo, nato pa prilijemo nekaj žlic alkohola. Če je pektin pripravljen za uporabo, se bo v stiku z alkoholom spremenil v sluz.

Kateri želirni sladkor uporabiti?
Na trgu je veliko različnih želirnih sladkorjev in pripravljenih mešanic pektina in citronke. Tem izdelkom pogosto dodajo kalijev sorbat – konzervans, ki se mu nekateri raje izognejo z uporabo agar agarja. O tej temi smo podrobneje pisali na tej povezavi, o pripravi shrankov in vlaganju pa lahko več preberete tudi v septembrski številki revije Dober tek.
Naše najljubše marmelade in džemi:
© Salomon d. o. o., 2025.
Vse pravice pridržane.
Dober tek je stičišče preizkušenih receptov, uporabnih kuharskih nasvetov in lepih besed.
Izhaja iz najbolj brane slovenske kulinarične revije Dober tek, ki že 30 let bralce navdušuje s kulinaričnimi zgodbami in recepti, ki vedno uspejo. V uredništvu Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov. Smo izkušena ekipa kulinaričnih novinarjev, ki radi dobro kuhamo in dobro jemo.
Uspešno sodelujemo s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.