Za kaj se uporablja moka semola?
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen v reviji Dober tek, Maj 2024

Moko semola pridobivajo iz pšenice durum, ki ji v praksi pravimo tudi trda pšenica. Na policah naših trgovin se je pojavila šele pred kratkim, zato smo za vas izbrali nekaj najpogostejših načinov rabe.
Moka semola za domače testenine
Moka semola je primerna za izdelavo domačih testenin, saj lastnosti moke iz pšenice durum omogočajo optimalno raztegljivost testa, ki ga lažje oblikujemo v tanjše in daljše oblike testenin. Hkrati testeninam zagotavlja dodatno čvrstost pri kuhanju in čudovito rumeno barvo tudi brez uporabe jajc.

Moka semola za pice, fokače, pogače …
V nasprotju z drugimi vrstami moke semola zaradi večje vsebnosti beljakovin (več kot 11 gramov na 100 gramov moke) brez težav vpije večje količine vode, zato je primerna za pripravo testa z večjo hidracijo, testo pa je močno in elastično. Odlično se obnese pri pripravi testa (s kvasom ali drožmi) z daljšim vzhajanjem in pripravi predtesta oziroma starterja za testo (biga), ki skrajša čas prve fermentacije testa. Priprava pic, pogač ali fokač je zato odličen način za preizkušanje moke semola, ki bo poskrbela tudi za hrustljavo zlato zapečeno skorjico. Številni jo radi dodajajo tudi najrazličnejšim vrstam kruha, za posebno rustikalen učinek pa velja pripraviti kruh izključno iz moke semola.

Iz moke semola lahko pripravimo tudi kompakten biskvit, kvašene cmoke, celo za palačinke ali krhko testo za piškote. Slanim jedem jo lahko dodamo za dodatno hrustljavost ali pa jo uporabimo pri paniranju.
Moka semola zagotavlja aromatičen zaokrožen okus jedi – zdaj, ko jo bomo pogosteje srečevali na naših raziskovalnih odpravah med policami trgovin, bi jo bilo smiselno bolje spoznati tudi v praksi, se vam ne zdi?
:::
Naslovna fotografija: Lorenzo Tomassetti / Unsplash
© Salomon d. o. o., 2025.
Vse pravice pridržane.
Dober tek je stičišče preizkušenih receptov, uporabnih kuharskih nasvetov in lepih besed.
Izhaja iz najbolj brane slovenske kulinarične revije Dober tek, ki že 30 let bralce navdušuje s kulinaričnimi zgodbami in recepti, ki vedno uspejo. V uredništvu Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov. Smo izkušena ekipa kulinaričnih novinarjev, ki radi dobro kuhamo in dobro jemo.
Uspešno sodelujemo s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.